Putovná výstava 100. výročie Košickej župy predstaví občanom zaujímavosti z histórie Košického kraja (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
100. výročie Košickej župy
Putovná výstava 100. výročie Košickej župy predstavuje obyvateľstvu zaujímavosti z histórie Košického kraja. Foto: SITA/Katarína Lörincová
Tento článok pre vás načítala AI.

Putovná výstava 100. výročie Košickej župy predstaví obyvateľstvu zaujímavosti z histórie Košického kraja. Ako uviedol Košický samosprávny kraj (KSK), ide o exteriérovú výstavu, ktorá sa skladá z 11 grafických panelov.

Obsah výstavy

Obsahuje i päť interaktívnych prvkov a elektroinštalácie. Vzhľadom na to, že cieľovou skupinou sú študenti stredných škôl, prispôsobený je tomu obsah i forma.

„Texty o kľúčovom období Československa a vtedajšej samospráve sa opierajú o učebné osnovy,“ priblížila samospráva. Návštevníci si budú môcť zložiť 3D puzzle, dobové fotografie s 3D efektom im zas dovolia cez meoskop nahliadnuť do histórie.

Výstava obsahuje i analógovú hru, v ktorej si budú môcť overiť svoje znalosti o Košickej župe. Pripravená je aj fotostena tvorená upravenou historickou fotografiou.

Spolupráca viacerých historikov

„Na výstave odborne spolupracovali viacerí renomovaní historici – Erik Ondria, Martin Pekár, Richard Pavlovič. Na paneloch sa objavujú dobové dokumenty zo Štátneho archívu v Košiciach či Východoslovenského múzea,“ približuje KSK.

Dopĺňa, že výstavu si obyvatelia budú môcť pozrieť v rámci Župných dní. Najbližšie to bude v Spišskej Novej Vsi 3. mája, o týždeň na to v Michalovciach, a napokon i v Košiciach.

„Hľadajte ju v rámci KSK zóny,“ odporúča župa. Výstava bude následne putovať po stredných školách v kraji.

História Košickej župy

„Hoci Košická župa existovala len päť rokov, už prvé voľby do jej zastupiteľstva v roku 1924 naznačili jej výnimočnosť. Volebné štandardy na našom území prekročili mnohé západoeurópske demokracie. Napríklad všeobecné a tajné volebné právo mali aj ženy, čo v tých časoch vôbec nebolo samozrejmosťou. Progresívne boli aj projekty vtedajšej župy – počas piatich rokov vybudovala internát, zriadila ústav pre hluchonemých, taktiež zriadila, zrekonštruovala a prevzala viacero nemocníc v župe, starala sa o 1300 kilometrov ciest a za zmienku stojí aj projekt meliorácie Východoslovenskej nížiny. Pri príležitosti 100-ročnice sme sa obdobie Československej republiky a postavenie vtedajšej samosprávy rozhodli priblížiť obyvateľom Košického kraja aj prostredníctvom putovnej panelovej výstavy,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Pekar
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)