Zvýšenie poplatku za G-komponent je v rozpore s programovým vyhlásením vlády, sťažujú sa zelení výrobcovia elektriny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, solárne panely, OZE, obnoviteľné zdroje energie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Zvýšenie poplatku za prístup do distribučnej sústavy o 233 % je v rozpore s programovým vyhlásením vlády o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE).

V otvorenom liste predsedovi Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozefovi Holjenčíkovi to uvádza Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie (APOZE). Kritikou sa tak pridáva k Slovenskej asociácii fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

Rozpor s programovým vyhlásením vlády

APOZE pripomína, že vláda vo svojom programovom vyhlásení deklarovala podporu OZE v čase energetickej krízy a zvyšovania poplatkov a dani ťažko skúšanými samosprávami.

Viaceré samosprávy a podnikateľské subjekty sa tak podľa nej v snahe znížiť náklady za energie rozhodli pre inštaláciu fotovoltických zariadení – lokálnych zdrojov s výrobou elektriny výlučne pre vlastnú spotrebu.

„S poľutovaním sme preto prijali navrhované zvýšenie poplatku za prístup do distribučnej sústavy tzv. G-komponet o 233 %, z 15 % hodnoty maximálnej rezervovanej kapacity na 50 %, je to zjavne v rozpore s programovým vyhlásením vlády o podpore OZE, čo v konečnom dôsledku predstavuje likvidáciu OZE na Slovensku a ďalšie zaťaženie samospráv a podnikateľského prostredia,“ píše asociácia v otvorenom liste.

Kontraproduktívny krok

Tento krok ÚRSO považuje za kontraproduktívny obzvlášť preto, lebo regulačný úrad v čase bývalej vlády v roku 2021 znížil platbu za prístup do distribučnej sústavy pre výrobcov elektriny o polovicu.

Platba za prístup do distribučnej sústavy od roku 2014 pritom vyvolala obrovské množstvo súdnych sporov medzi prevádzkovateľmi regionálnych distribučných sústav a výrobcami elektriny z obnoviteľných zdrojov.

ÚRSO neháji záujmy samospráv

Návrh ÚRSO preto asociácia považuje za nesprávny s negatívnym politickým dopadom pre Slovenskú republiku. Poukazuje aj na rozhodnutie ÚRSO, ktoré od roku 2017 neprimerane niekoľkonásobne zvýšilo ceny fixnej zložky poplatkov za distribúciu elektriny.

Zároveň má vážne obavy, že ÚRSO neháji záujmy samospráv, podnikateľského sektoru a slovenských občanov, ale ekonomické záujmy distribučných spoločností.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Holjenčík
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví