Časť opozície zbiera podpisy na odvolanie Dolinkovej, podľa Cigánikovej ide o fanatizmus (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tlačová beseda opozičných poslancov k odvolávaniu ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej
Tlačová beseda opozičných poslancov k odvolávaniu ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej. Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 29. apríla, 17:55

Opozičné strany zbierajú podpisy pod odvolávanie ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej. Zástupcovia za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), Progresívne Slovensko (PS) a koalíciu SLOVENSKO, Za ľudí, Kresťanská únia na spoločnej tlačovej konferencii upozornili, že dôvodom na jej odvolanie je nie len stopnutie výstavby projektu Rázsoch, ale aj to, že ministerka Dolinková ohrozuje prostriedky z Plánu obnovy a ani neprišla s riešeniami, ktoré by zlepšili zlú situáciu ambulancií, nemocníc a najmä slovenských pacientov.

SaS pozvánku na odvolávanie odmietla

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) bola podľa opozičných poslancov k návrhu na odvolávanie pozvaná, no odmietla ju.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Posledné kroky pani Dolinkovej sú len poslednou kvapkou v mori jej zlyhaní. Za šesť mesiacov nepohla so žiadnymi zásadnými problémami nášho zdravotníctva, a koná tak v príkrom rozpore so záujmami pacienta,“ vyhlásil poslanec Progresívneho Slovenska a podpredseda výboru NR SR pre zdravotníctvo Oskar Dvořák.

Podľa jeho slov stále chýbajú tisícky sestier, kolabujú ambulancie, doplatky sú neúnosne vysoké, nemocnice sa naďalej zadlžujú a rozpadajú. Poslanec za PS tiež pripomenul, že ministerka svojimi rozhodnutiami ohrozuje spoločné peniaze z Plánu obnovy na výstavbu nových nemocníc a súťaž na dotácie z Plánu obnovy, kde ministerka podľa opozície zvýhodnila Pentu, už vyšetruje aj európsky Úrad pre boj proti podvodom (OLAF).

Pochybení bolo viacero

Poslanec za KDH František Majerský vidí ďalšie ministerkine pochybenia v prípade zlého umiestnenia bodov záchrannej zdravotnej služby, ale aj definitívne ukončenie projektových prác na nemocnici Rázsochy.

„Ministerka Dolinková svojvoľne, bez mandátu vlády, zmenila projektový zámer a národnú univerzitnú nemocnicu chce po novom stavať v Ružinove a na pôvodné miesto Rázsoch presunúť detskú nemocnicu. Týmto krokom oberá občanov o ďalšie roky, kedy by sa dočkali novej špičkovej koncovej nemocnice, pretože nemocnica v Ružinove by mala vyrásť najskôr v roku 2038,“ doplnil poslanec Majerský. Týmto krokom podľa neho nevznikne komplexná koncová nemocnica s tisíckou lôžok, ale naďalej sa zdravotná starostlivosť najvyššej úrovne bude rozdrobovať po hlavnom meste.

Niekoľké neodborné rozhodnutia

KDH upozorňuje, že výstavbou nemocnice v Ružinove sa mierne navýšia lôžka, no po zatvorení nemocníc na Kramároch a v Starom meste sa univerzitná starostlivosť nebude dať zabezpečiť bez nemocnice Bory, čím štát stratí kontrolu nad časťou univerzitnej nemocničnej starostlivosti.

„Počas pôsobenia ministerky Dolinkovej vo vedení rezortu zdravotníctva došlo k niekoľkým neodborným rozhodnutiam, očividnému nadŕžaniu voči súkromníkom pri zmene zaradenia kardiocentra Agel a nemocnice Bory do vyššej kategórie, či známy dodatok k zmluve pre nemocnicu v Spišskej Novej Vsi,“ doplnil poslanec z klubu KDH Peter Stachura. Zároveň pripomenul, že ministerka zdravotníctva už stihla odvolať 16 manažérov nemocníc a úradov, kde si dosadila vlastný personál.

Dolinková zvýhodňuje finančné skupiny

Hnutie Slovensko je toho názoru, že Zuzana Dolinková od začiatku svojho vládnutia poškodzuje pacientov a na ich úkor zvýhodňuje finančné skupiny. Poslanci hnutia poukazujú na to, že pár dní po nástupe do funkcie pozastavila garanciu maximálnych čakacích lehôt na operácie či zrušila všetkým pacientom zubné benefity, vďaka ktorým státisíce rodín ušetrili ročne stovky eur.

„Vyvrcholením Dolinkovej amaterizmu a protipacientskeho konania je pochovanie projektu novej špičkovej Univerzitnej nemocnice Rázsochy. Politici Smeru a Hlasu 12 rokov ovládali ministerstvo zdravotníctva a neboli schopní spustiť výstavbu Rázsoch. Teraz nám sľubujú, že novú univerzitnú nemocnicu v Bratislave postavia, ale najskôr o 14 rokov a v nevhodnej lokalite. Už aj Robert Fico vidí, že zlyhaní ministerky je viac, než je únosné, a preto už včera bolo neskoro na to, aby skončila,” uzavrel exminister zdravotníctva a poslanec hnutie Slovensko Marek Krajčí.

Fanatizmus

Predstavitelia strany Sloboda a Solidarita (SaS) zvolali samostatnú tlačovú besedu, kde oznámili, prečo sa nepripojili k opozičným kolegom k odvolávaniu ministerky Dolinkovej. Podľa podpredsedníčky SaS Janky Bittó Cigánikovej sú dva dôvody, prečo KDH a hnutie Slovensko chcú odvolávať súčasnú ministerku zdravotníctva a oba možno podľa jej slov označiť ako fanatizmus.

Jedným je boj za štátne zdravotníctvo a druhým boj proti prístupu k interrupciám. Nechcite od SaSky, aby podporila odvolávanie ministerky kvôli vyhláške k medikamentóznej interrupčnej tabletke, čo je pravý dôvod, prečo to KDH a hnutie Slovensko zvolávajú. A už vôbec nie, aby to bol boj za večne štátne a rozkradnuté zdravotníctvo, pretože to nám za tie roky nič neprinieslo,“ zdôraznila.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Otázka interrupcií

Na vysvetlenie je potrebné dodať, že Bittó Cigániková predložila do parlamentu návrh zákona, aby bolo možné na Slovensku používať medikamentóznu formu interrupcie a nedávno návrh zákona stiahla aj na základe konzultácie s ministerstvom zdravotníctva.

Ministerka diskutuje v koalícii o vyhláške, ktorá by povoľovala takúto formu interrupcie. Nejde o tabletku ‚po‘. Nie je debata o tom, či interrupcie áno alebo nie. Ide o to, aby sa výkon nerobil sto rokov starým spôsobom, ktorý ohrozuje ženu aj jej budúce deti. Vyhláška pojednáva o tom, akým spôsobom sa má presne medikamentózna forma interrupcie robiť,“ vysvetlila. Podľa nej práve toto je pravý dôvod na odvolávanie ministerky.

Rázsochy má na svedomí Heger aj Ódor

Pani ministerka Dolinková nepatrí k najschopnejším ministrom zdravotníctva, očakávali sme od nej oveľa viac a mala na to aj možnosti. Nekoná, ako by mala, a existujú dôvody na jej odvolanie. Ak bude schôdza otvorená a bude vo vecnom duchu, je možné, že zahlasujeme za jej odvolanie,“ uviedla Janka Bittó Cigániková.

Nová koncová nemocnica Rázsochy je zlyhaním Hegerovej, ako aj Ódorovej vlády, pre ktoré pracovali páni poslanci Oskar Dvořák a Marek Krajčí. Pamätáme si, ako verejne klamal vtedajší premiér Eduard Heger o tom, ako sa plnia míľniky Plánu obnovy a odolnosti vo výstavbe nemocnice na Rázsochách. Musela som pri tomto flagrantnom zlyhaní týchto pánov konať okamžite a hľadala som to najlepšie a najefektívnejšie riešenie. Signálom, že ide o úbohé politikárčenie a zúfalstvo pána Krajčího a Dvořáka, ktorí pre Rázsochy neurobili nič, keď mohli, svedčí aj odborný pohľad opozičnej strany SaS. Počkám na rozhodnutie vlády, predstúpim pred verejnosť a korektne budem informovať o projekte novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave,“ uviedla v pondelok po oboch tlačových besedách ministerka Zuzana Dolinková.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František MajerskýJana Bittó CigánikováMarek KrajčíOskar DvořákRobert FicoZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie Hlas-SDKardiocentrum AgelKDH Kresťanskodemokratické hnutieKresťanská úniaMatovičovo hnutie SlovenskoMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRNemocnica BoryOLAF Európsky úrad pre boj proti podvodomProgresívne Slovensko (PS)SaS Sloboda a SolidaritaSMER-SDUNB Rázsochy Univerzitná nemocnica Bratislava RázsochyZa ľudí